Odwiedzić największe ogrody w Europie - Ogrody Keukenhof

Ogrody Keukenhof – największe ogrody w Europie

 
Jest takie miejsce w Europie, gdzie od kolorów, zapachów i niezliczonych gatunków kwiatów może zakręcić się głowie. Gdzie ciągnące się po horyzont dywany tulipanów, zachwycające kwiatowe kompozycje, ozdobione pnączami fontanny, obsadzone najbardziej wymyślnymi roślinami szemrzące strumyki, wypełnione aromatami kwiatów pawilony odbierają dech i nie pozwalają odłożyć aparatu ani na chwilę. Ogrody Keukenhof w Holandii (obecne Nideralandy) to obowiązkowy punkt na „bucket list” nie tylko dla miłośników kwiatów czy ogrodnictwa. To miejsce które powinien odwiedzić każdy, komu nie jest obojętne piękno natury i jej wymyślne formy w połączeniu z nieograniczoną wyobraźnią człowieka. Bo tą ostatnią widać tu na każdym kroku. Kilkuset ogrodników pracujących co roku w ogrodach, to bez wątpienia prawdziwy artyści, nadający kwiatowym kompozycjom najbardziej zaskakujące i wywołujące zachwyt kształty. Nic więc dziwnego, że co wiosnę przyjeżdżają tu tysiące turystów z całego świata. Położone pomiędzy Amsterdamem a Hagą, blisko miejscowości Lisse Keukenhof, są największymi na świecie ogrodami, w których kwiaty sadzi się ręcznie. Co roku obszar o wielkości 32 h rozkwita 7 milionami kwiatów cebulowych: tulipanów, narcyzów, hiacyntów i krokusów stając się nie tylko największą atrakcją turystyczną Holandii, a całej Europy. 

Historia i pochodzenie nazwy Ogrodów Keukenhof 

 
Przez wiele lat teren, na którym dzisiaj znajdują się Ogrody Keukenhof należał do zamku Teylingen i służył głównie polowaniom. Żyjąca tu w latach 1401-1436 Hrabina Jacoba van Beieren w pobliżu swojej kuchni stworzyła niewielki ogródek, w którym uprawiała potrzebne jej do gotowania zioła, owoce i warzywa. Stąd właśnie dzisiejsza nazwa Keukenhof, która dosłownie oznacza „dziedziniec kuchenny”. Po śmierci Jacoby (zmarła przedwcześnie na gruźlicę w wieku 35 lat) jej majątek przechodził przez ręce bogatych kupców, aż w XIX wieku trafił do barona i baronowej Van Pallandt, którzy postanowili stworzyć tu piękny, uporządkowany ogród. Około 1830 roku roku małżeństwo skontaktowało się z Architechts Zocher (para architektów krajobrazowych, ojciec i syn, autorzy projektu Vondelpark w Amsterdamie), którzy zaprojektowali tu ogród w stylu angielskim będący do dzisiaj podstawą ogrodów. Grupa 20 największych holenderskich producentów i eksporterów cebulek kwiatowych, z inicjatywy burmistrza Lejdy, postanowiła w 1949 roku wykorzystać posiadłość Keukenhof jako teren wystawowy na świeżym powietrzu i w 1950 roku park został otwarty dla publiczności odnosząc od razu spektakularny sukces. W pierwszym roku działalności odwiedziło go aż 236 000 osób! Od tego czasu ogrody otwierane są od marca do maja na około 8 tygodni i co roku posiadają jeden wiodący temat przewodni. W 2020 miał to być Świat Kolorów, jednakże ze względu na wybuch pandemii koronawirusa, ogrody nie zostały otwarte. 

Ogrody Keukenhof czyli morze kwiatów i atrakcji

 
W holenderskim królestwie kwiatów łatwo stracić głowę. Feeria kolorów, kształtów i zapachów milionów tulipanów, narcyzów, hiacyntów, żonkili, lilii i krokusów zachwyca swą wyjątkowością i ogromem. Spacerując alejkami tonącymi w kwiatach czy po wystawowych pawilonach ma się nierzadko poczucie, że pojawiające się za każdym rogiem nowe, fascynujące obrazy są wręcz nierealne, bajkowe, bo przecież niemożliwym jest zmieścić na tak niewielkim obszarze tyle piękna, intensywnych barw i zachwycających aromatów. I kiedy wydaje się, że zachwytów nie może być już więcej, przy jednej z alejek pojawia się stary, urokliwy wiatrak, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na ciągnące się po horyzont, wielokolorowe pola kwiatowe w Lisse. W ogrodzie czeka też sporo atrakcji dla najmłodszych gości, których zmęczyć może oglądanie 800 gatunków tulipanów (tak, jest ich tutaj aż tyle!). Dla dzieci ogromną frajdą będzie z pewnością labirynt, zagrody ze zwierzętami, place zabaw czy specjalnie przygotowane punkty obserwacyjne. Dużym urozmaiceniem jest również specjalny program, w którym najpopularniejszymi punktami są kwiatowa parada, pokazy i muzyczne występy. 

Kiedy jechać do Ogrodów Keukenhof i ceny biletów

 
Ogrody Keukenhof otwarte są od marca do maja, jednak nie warto spieszyć się z ich odwiedzinami, ponieważ część kwiatów może w marcu jeszcze nie kwitnąć. Jeśli początek roku, tj. styczeń, luty i marzec były zimne, kwiaty zakwitną nieco później, jeśli natomiast były wyjątkowo ciepłe, możecie się spodziewać kwitnienia części roślin nawet w marcu. Nie zostawiajcie także wizyty w ogrodach na ostatnią chwilę, gdyż widok uschniętej części kwiatów może Was rozczarować. Ogrody otwarte są codziennie od godz. 8:00 do 19:30, a kasy zamykane są o godz. 18:00. Jeśli to możliwe, nie planujcie wycieczki do Keukenhof w weekendy, kiedy alejki zalewają tłumy odwiedzających. Najlepszy będzie początek tygodnia, tj. poniedziałek, wtorek i środa. Pamiętajcie także o odpowiednim ubiorze – Holandia o tej porze może być chłodna i bardzo wietrzna. Ceny biletów w 2019 roku (w 2020 ogrody są nieczynne) to: 18 euro dla dorosłych i 8 euro dla dzieci w wieku 4-11 lat. Parking kosztuje 6 euro. Aby uniknąć długiego stania w kolejce, warto kupić bilet przez internet. 

Ogrody Keukenhof rowerem lub łodzią

 
Okalające ogrody, przepiękne pola kwiatowe można oglądać na własnym lub wypożyczonym rowerze. Na parkingu przy głównym wejściu do Keukenhof znajduje się wypożyczalnia, w której można wypożyczyć rower już za 10 euro za dzień. Znajdują się tu rowery damskie, męskie i dziecięce, foteliki, kaski oraz tandemy. Liczba rowerów jest ograniczona, dlatego warto zaplanować wypożyczenie ich wcześniej lub wybrać opcję rezerwacji online. Istnieje również możliwość zakupu specjalnego biletu łączonego, w którym oprócz biletu do Ogrodów Keukenhof, rezerwuje się rower, co skraca czas oczekiwania w kolejce i pozawala od razu cieszyć się pięknem tulipanowych pól.
 
Urok holenderskiego krajobrazu otaczającego Keukenhof można również chłonąć relaksując się w łodzi. Rejs taki trwa 45 minut, a podczas niego można usłyszeć wiele ciekawych informacji dotyczących regionu i kwiatowych upraw. Wycieczki łodziami nie odbywają się w przypadku brzydkiej pogody.  Ceny biletów to: dorośli (w tym 65+) 9,00 euro, dzieci w wieku 4-11 lat - 4,50 euro, dzieci w wieku 3 lat i młodsze – bezpłatnie.

Ogrody Keukenhof – gdzie nocować

 
Ogrody Keukenhof możecie odwiedzić z jednego z naszych campingów znajdujących się w pobliżu Amsterdamu: z campingu Duinrell, z campingu Koningshof lub z położonego nieco dalej campingu Beekse Bergen.