Spróbować surfingu nad Atlantykiem...

SPRÓBOWAĆ SURFINGU NAD ATLANTYKIEM

Czy zdarzyło się Wam oglądając film, którego akcja toczy się w Kalifornii lub na Hawajach, że zapragnęliście nauczyć się surfować? Pomyślcie tylko — wiatr we włosach, morska bryza, słońce i plaża, fale, poczucie wolności i totalnej swobody. Spędzanie czasu na wodzie to idealny sposób na relaks i jeszcze lepsze wykorzystanie wakacji. Aby spróbować swoich sił na desce wcale nie musicie lecieć za ocean, w Europie znajduje się wiele świetnych miejsc do surfingu.

Gdzie surfować w Europie

Surfing we Francji

Najlepsze miejsca do uprawiania surfingu znajdziecie oczywiście nad Atlantykiem. Stolicą europejskiego surfing i jego kolebką jest Biarritz w Zatoce Biskajskiej (Nowa Akwitania). To tu, jeszcze w latach 60. XX wieku, odbyły się pierwsze europejskie zawody surfingowe, a wkrótce potem zaczęły powstawać pierwsze szkółki surferskie. W kurorcie mieszka wielu surferów, a każdego roku odbywa się tu Biarritz Surf Festival, na który przybywają tysiące widzów i najlepsi surferzy na świecie. Chcecie zobaczyć niezwykłe, jedno z najbardziej spektakularnych surfingowych wydarzeń? Jeśli będziecie w tej okolicy w sierpniu koniecznie wybierzcie się do Anglet, gdzie co roku odbywa się Surf de Nuit, czyli nocne surfowanie. Podczas tego specjalnego wydarzenia Światowej Ligi Surfingu, deski wyposażone są w kolorowe ledowe diody. Te niezwykłe wieczorne pokazy gromadzą najlepszych europejskch surferów. 

Jeśli chcecie nauczyć się surfować w Biarritz zatrzymajcie się na którymś z naszych campingów w okolicy — campingu Le Ruisseau lub campingu Oyam. Inne popularne francuskie ośrodki surfingu to Hossegor, Capbreton i Labenne, jeśli na naukę surfingu wybierzecie któryś z nich, możecie zatrzymać się na naszym campingu Sylvamar, który jest w okolicy.

Surfing w Hiszpanii na Costa Verde

Położone nad Atlantykiem Costa Verde to także popularny wśród surferów kierunek. Jeśli wolicie surfing w Hiszpanii, 10 km od naszego campingu Playa de la Joyel, w Santona, znajduje się Playa de Berria jedna z najlepszych plaż surferskich w Kantabrii. Ta położona wśród skał i zielonych wzgórz 2-km plaża ma do zaoferowanie świetne warunki i fantastyczne fale niemal przez cały rok.

Jak zacząć sufrować — surfing dla początkujących

Ważne jest rozpoczęcie nauki pod okiem instruktora. Lekcje w szkółce surfingowej to szansa na zdobycie podstaw techniki i niezbędnej wiedzy, która w przypadku surfingu jest bardzo ważna. 
W surfingu wiele zależy od warunków pogodowych, wiatru czy pływów morskich, dlatego każdy porządny instruktor naukę rozpoczyna od wytłumaczenia tych podstawowych zależności, jak wpływają one na fale, a co za tym idzie i na nasze surfowanie. W ciągu tygodnia spokojnie opanujecie także postawę na desce, nauczycie się poprawnego wiosłowania, łapania fal i stawania na desce. Instruktor zapozna Was również z obowiązującymi między surferami na wodzie zasadami. Warto je znać i przestrzegać, rzadko kiedy bowiem, będziemy w wodzie sami. Pierwszeństwo zaawansowanych surferów w łapaniu fali i nie wchodzenie sobie w drogę, to tylko podstawowe z nich.

Ile kosztuje lekcja surfingu

Cena lekcji uzależniona jest od pory roku, ale również od tego ile lekcji weźmiemy. Zdecydowanie opłaca się rezerwować lekcje w większym pakiecie. Pojedyncza lekcja (trwająca przeważnie 1:30-2:00 godz.) kosztuje w granicach 30-45€. Warto zatem skorzystać z kursów kilkudniowych: 5 lekcji to koszt do ok.150 €, a za 7 lekcji zapłacić trzeba w granicach 200 €. Zajęcia grupowe są oczywiście tańsze, niż lekcje indywidualne. Warto zwrócić uwagę na liczebność grupy. Nie powinna ona liczyć więcej niż 6-8 osób.  Koszt jednej lekcji indywidualnej to ok. 100 € Wszystko zależy od Waszego budżetu i długości pobytu. Przy wyborze szkółki surfingowej warto sprawdzić opinie jej klientów oraz czy należy do krajowej federacji surfingu. 
Ze szkółką skontaktujcie się jeszcze przed przyjazdem, żeby zarezerwować sobie miejsce. Zwłaszcza w sezonie, kiedy chętnych na lekcje może być więcej, warto skontaktować się ze szkołą z wyprzedzeniem.

Jaki sprzęt potrzebny jest do surfingu?

Do surfingu potrzebny jest jedynie odpowiedni strój oraz sama deska. Poza sezonem wakacyjnym lub w chłodniejsze dni surferzy najczęściej zakładają pianki, ale surfować można także w stroju kąpielowym. Ważne, żeby był to model sportowy, dobrze dopasowany i mocno przylegający do ciała, który nie spadnie z nas, kiedy najdziemy się w wodzie, między falami. 

Ale nie musicie inwestować od razu we własny sprzęt. W cenie lekcji uwzględniony jest również wynajem sprzętu (pianki i deski), a instruktor dopasuje deskę do warunków i naszych umiejętności.

Jak przygotowac się do surfingu?

Patrząc na sunących po falach z łatwością surferów sport ten wydaje się dziecinnie prosty. Nic bardziej mylnego — surfing zaliczany jest do sportów ekstremalnych (jego uprawianie wiąże się z upadkami, ryzykiem kontuzji czy drobnych urazów — zwłaszcza, jeśli dojdzie do kolizji z innym surferem, lub spadniemy z deski i dostaniemy się między fale). Nie zniechęcajcie się jednak, surfing jest świetnym sportem dla całej rodziny, surfują nawet małe dzieci. Można się go nauczyć, wystarczy trochę poćwiczyć. Jeśli w wodzie nie czujecie się pewnie lub nie nauczyliście się jeszcze pływać, musicie niestety wstrzymać się z marzeniami o surfowaniu, aż do momentu, kiedy podszkolicie tę umiejętność. W surfingu zdolność poruszania się w wodzie jest bowiem, podobnie jak w każdym innym sporcie wodnym, kluczowa. Ważne też, aby nie bać się wody. 

Surfing jest jednym z bardziej wymagających kondycyjnie sportów. Choć samo surfowanie, to krótkie ślizgi, są one niezwykle dynamiczne, wymagają dużo energii, czujności i skupienia. Warto zatem przed lekcjami popracować nad wydolnością. Zdecydowanie najwięcej czasu w wodzie surfer spędza na wiosłowaniu — najpierw pod prąd, aby przebić się przez fale, a później by je dogonić i „złapać”. Zanim wyruszymy na wakacje, warto się zatem przygotować wzmacniając mięśnie dłoni i obręczy barkowej w siłowni. Jeśli jeździcie na deskorolce (zwłaszcza longboardzie) lub zimę spędzacie na snowboardzie, może okazać się to przydatne w nauce surfingu. Sam surfing to świetny trening, dzięki któremu wzmocnicie mięśnie całego ciała — ramion, pleców, brzucha i oczywiście nóg. Ale surfing to przede wszystkim świetna rozrywka, która przyniesie Ci wiele satysfakcji.
Jeśli zatem ślizganie się po falach znajduje się także na Waszej bucket liście, zarezerwujcie któryś z naszych campingów w Gaskonii i Gironde, albo nasz camping na Costa Verde, i spełnijcie swoje wakacyjne marzenie o surfowaniu!