Wspiąć się na wulkan

WSPIĄĆ SIĘ NA CZYNNY WULKAN

W Europie mamy w tej chwili kilkanaście czynnych wulkanów: na Islandii, w Grecji i we Włoszech. Nawet w przypadku wulkanów od dawna uśpionych taka wycieczka zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli chcecie jednak poczuć dreszczyk emocji i móc podziwiać fantastyczne widoki, proponujemy wycieczkę na Wezuwiusza - jeden z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie!

Trochę historii - Wezuwiusz i Pompeje

Wezuwiusz położony jest nieopodal Neapolu nad Zatoką Neapolitańską. Ze względu na swój charakterystyczny kształt stożka jest zaliczany do stratowulkanów. Mierzy on 1281 m n.p.m. i jest to jedyny czynny wulkan na stałym lądzie naszego kontynentu. Jego najsilniejsza erupcja, która zniszczyła m.in. Pompeje, Herkulanum i Stabie nastąpiła w 79 r. n. e. . Ponieważ wówczas Wezuwiusz był porośnięty lasem, okoliczni mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy z tego, że żyją w cieniu wulkanu. Na skutek wybuchu Pompeje zostały przysypane grubą warstwą gorących popiołów, a Herkulanum zalane kilkunastometrową warstwą błota wulkanicznego. Chmury popiołów dotarły wówczas do Rzymu, a nawet do odległego Egiptu czy Syrii. Jedna z kolejnych dużych erupcji miała miejsce w 1631 r., zginęło wtedy ok. 3 tysięcy osób. W późniejszych latach, mimo aktywności, nigdy nie wybuchł już z tak niszczycielską siłą. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 r., zniszczona została wtedy m.in. kolejka linowa, którą niegdyś można było wjeżdżać na szczyt.

Obecnie - Aktywność Wezuwiusza

Większa część Masywu Wezuwiusza znajduje się na terenie parku narodowego, na jego zboczach znajduje się też od 1841 r. obserwatorium wulkanologiczne. W razie jakiegokolwiek zagrożenia wejście na szczyt zostanie zamknięte. Według naukowców obecne uśpienie wulkanu, biorąc pod uwagę jego aktywność na przestrzeni wieków, jest nietypowe - oznacza to prawdopodobnie, że krater zatkał się lawą i wybuch, który nastąpi będzie wyjątkowo duży i trudny do przewidzenia. W ostatnich latach władze Neapolu opracowały plan ewakuacji na wypadek wybuchu, jednak nie będzie to łatwa operacja - okolice Wezuwiusza to najgęściej zaludniony region wulkaniczny na świecie.

Wezuwiusz - jak dojechać

Dojazd pociągiem lub autobusem do Wezuwiusza:
W miasteczkach Ercolano i Pompei przy stacjach kolejki Circumvesuviana działają agencje sprzedające bilety na autokary jadące na znajdujący się na zboczu Wezuwiusza parking (ok 20 EUR/ os.), w cenie jest bilet wstępu do parku narodowego. Podróż z Neapolu pociągiem podmiejskim Circumvesuviana trwa około 20-40 minut (w zależności od tego, na której stacji wysiadamy), bilet kosztuje 1,60 EUR, a rozkład jazdy można sprawdzić na stronie www.sorrentoinsider.com/en/naples-to-sorrento-train-schedule. Dwa razy dziennie kursuje też bezpośredni autobus EAV z Neapolu (z przystanku Piazza Piedigrotta, później Piazza Vittoria, Corso Garibaldi, Piazza Garibaldi). Aktualny rozkład jest dostępny na stronie www.eavsrl.it. Wybierając autobus trzeba pamiętać o ustalonej godzinie powrotu - zostanie Wam ona podana w trakcie jazdy.
Dojazd samochodem do Wezuwiusza:
Jeśli podróżujecie samochodem będzie musieli zostawić auto na jednym z niżej położonych parkingów - płatnym przy wejściu do parku narodowego (5 EUR) lub niestrzeżonym położonym niżej. Następnie podejść dość ruchliwą drogą do bramy lub skorzystać z autobusu za 2 EUR. Bilety wstępu do samego parku narodowego kosztują 10 EUR od osoby.
My polecamy podróż autobusem z Ercolano, Pompei lub Neapolu, który wysadzi Was tuż przy wejściu na wulkan.

Wezuwiusz - zwiedzanie

Przy bramie wejściowej, położonej przy parkingu dla autobusów, znajdują się toalety i kasa, gdzie można kupić bilety wstępu (jeśli przyjechaliście autobusem nie musicie tego robić - bilety są w cenie). Po wejściu na szlak będzie czekała Was mała wspinaczka. Różnica wysokości, którą pokonacie wynosi 250 m, wejście na szczyt zajmuje ok 20 minut. Trasa nie jest trudna, po drodze w każdej chwili można się zatrzymać, a nagrodą są oszałamiające widoki. Na górze trasa biegnie wzdłuż zachodniej krawędzi krateru, znajdują się tam sklepiki, gdzie możecie kupić pamiątki, a także coś do picia czy do jedzenia. Sam krater niewątpliwe robi wrażenie chociażby swoim rozmiarem, księżycowy krajobraz jest fascynujący, ale Wasz wzrok skutecznie będzie odciągał wspaniały widok na Neapol, Zatokę Neapolitańską i góry w oddali...

Wezuwiusz - jak się przygotować i godziny otwarcia

Na taką wycieczkę musicie zaopatrzyć się w wygodne buty, zabrać też ze sobą coś ciepłego do ubrania- nawet jeśli na dole jest ciepło, temperatura na szczycie może być dużo niższa, a pogoda tam szybko się zmienia. Sprawdźcie wcześniej pogodę- jeśli danego dnia przewidywane jest duże zachmurzenie widoczność ze szczytu będzie bardzo ograniczona. Zawsze warto mieć ze sobą butelkę wody i przekąski, ale jeśli ich nie weźmiecie bez problemu będzie mogli zrobić zakupy na wulkanie (należy jednak pamiętać , że ceny są tam wyższe niż na dole). 
Godziny otwarcia to 9.00-18.00 w lipcu i sierpniu, 9.00-17.00 w kwietniu, maju, czerwcu i we wrześniu, 9.00-16.00 w marcu i październiku oraz 9.00-15.00 w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym.

Wezuwiusz - gdzie się zatrzymać?

Świetną bazą wypadową do wyprawy na wulkan, a także zwiedzania Neapolu, Pompei czy pięknego Wybrzeża Amalfi jest nasz camping w Kampanii - Baia Domizia, położony bezpośrednio przy plaży. Zarezerwujcie domek na campingu we Włoszech i spełnijcie swoje marzenie!