Dubrownik - Chorwacja o jakiej marzycie

Jedno z najpopularniejszych chorwackich miast, zwane „Perłą Adriatyku”, co roku przyciąga tysiące turystów. Imponujące mury obronne, lazurowe wody morskie, malownicze wąskie uliczki- musicie się tutaj wybrać choćby na jeden dzień!
 

Dubrownik - historia

 
Dubrownik (wówczas Ragusa) powstał w XII wieku z połączenia dwóch miast: położonej na wyspie osady Ragusium i założonego przez Słowian Dubrovnika. Po zasypaniu dzielącego je przesmyku powstało jedno miasto, które wkrótce otoczono potężnymi murami obronnymi. Dubrownik podlegał kolejno Cesarstwu Bizantyjskiemu, Republice Weneckiej, Królestwu Węgier i Imperium Osmańskiemu. W międzyczasie dzięki handlowi udało mu się osiągnąć znaczną pozycję i rozwinąć w republikę kupiecką- Republikę Raguzy (Dubrownicką). Czas największego rozkwitu przypada na okres XII-XVI wieku. Republika straciła na znaczeniu dopiero po odkryciu Ameryki i pojawieniu się nowych szlaków handlowych. Dubrownik pod kolejnymi rządami podupadał śniąc o dawnej sławie. Nowy rozdział zaczął się po rozpadzie Jugosławii-obecnie to należące do Chorwacji miasto zachwycające swoją zabytkową zabudową i malowniczym położeniem jest głównym ośrodkiem turystycznym Dalmacji.
 

Dubrownik- pogoda

 
Łagodny, śródziemnomorski klimat zapewnia długie i ciepłe lato. Już pomiędzy kwietniem, a czerwcem temperatura wynosi nawet 26 stopni. W lipcu i sierpniu możecie spodziewać się temperatur w okolicach 30 stopni. Pochmurnych dni z przelotnymi opadami jest niewiele, a średnia temperatura morza wynosi ok. 21 stopni. We wrześniu nadal panują przyjemne temperatury- średnio 25 stopni, możliwe są też kąpiele w morzu.
 

Ceny w Chorwacji 2020

 
Ceny w Chorwacji są wyższe niż w Polsce, a najwięcej wydamy w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Dubrownik jest jednym z najdroższych miast w Chorwacji, dlatego polecamy wybrać się tam na jednodniową wycieczkę z campingu.
 
Przykładowe ceny:
 
• chleb 8 kun
 
• bagieta 5 kun
 
• mleko 6 kun (1 l)
 
• masło 22 kuny
 
• jajka 18 kun (10 sztuk)
 
• ser żółty Gouda 40 kun za kg
 
• szynka 60 kun za kg
 
• makaron 8 kun (0,5 kg)
 
Średni kurs kuny to obecnie 0,60 zł.

Dubrownik - atrakcje

Stare miasto

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Stari Grad pozwoli Wam przenieść się w czasie! Zachował się tutaj średniowieczny układ ulic, z kolei większość budynków powstała po trzęsieniu ziemi w 1667 roku. Główna ulica Stradun wybudowana wzdłuż dawnego przesmyku dzielącego dwa pierwotne miasta- dziś pełna sklepików z pamiątkami i kafejek jest idealnym miejscem na niespieszny spacer i zanurzenie się w wakacyjnej atmosferze miasta.
 

Mury miejskie

Lśniące, nieskazitelnie białe mury Dubrownika na tle lazurowego morza to jedna z jego największych atrakcji. Podczas spaceru po murach będziecie mogli podziwiać niewiarygodny kunszt ich wykonania oraz niezrównane panoramiczne widoki. Cena wstępu to 150 kn za osobę dorosłą i 50 kn za dziecko.
 

Wyspy Dubrownika

Otaczające Dubrownik Wyspy Archipelagu Elafickiego to popularne miejsce na krótkie wycieczki.Nazwa archipelagu pochodzi od zamieszkujących go niegdyś jeleni. Dzisiaj turystów przyciągają tam piękne plaże i bujna, śródziemomorska roślinność. Na wyspy dostaniecie się korzystając z regularnie obywających się rejsów. Szczególnie polecamy wyspę Lopud ze wspaniałą, piaszczystą plażą i niewielką Koločep- zwaną „zieloną wyspą”.
 
 

Wielka Studnia Onufrego

Położona tuż przy bramie Pile, Wielka Studnia Onufrego jest jedną z dwóch, które służyły średniowiecznemu miastu. Wykonana przez pochodzącego z Neapolu Onofrio della Cava w 1438 r. nadal działa- woda cieknie tu z 16 kamiennych maszkaronów.
 

Kolejka linowa na Wzgórze Srđ

Wysokie na 412 m n.p.m. Wzgórze Srđ  to fantastyczny punkt widokowy- oprócz pięknej panoramy Dubrownika, wysp i Adriatyku, przy dobrej widoczności można stąd dostrzec nawet brzeg włoskiego buta! Na szczyt warto wjechać kolejką linową, której stacja usytuowana jest nieopodal starego miasta. Cena biletu w dwie strony to 170 kn za osobę dorosłą i 60 kn za dziecko. Na górze znajduje się amfiteatr i restauracja Panorama.

Dubrownik - co warto wiedzieć

Dubrownik - plaże

Turystów do Dubrownika przyciągają przede wszystkim zabytki, a morze podziwiają tu z wysokości murów miejskich lub podczas rejsu statkiem. Jednak jeśli podczas zwiedzania upał zacznie Wam doskwierać, także tutaj będziecie mogli wybierać pomiędzy pięknymi plażami i skorzystać z kąpieli morskiej. Szczególnie polecamy żwirową plażę sv. Jackov znajdującą się w odległości półgodzinnego spaceru od starego miasta. Zazwyczaj nie ma tam tłumów, można więc w spokoju wypocząć. Inna warta uwagi plaża to położona na skałach u stóp murów miejskich- Buže. Jej malownicza lokalizacja sprawia, że jest szczególnie popularna wśród amatorów fotografii. Z kolei żwirowa plaża Banje oferuje fantastyczne widoki na miejskie fortyfikacje.
 

Dubrownik - „Gra o tron”

Wizyta w Dubrowniku to też nie lada gratka dla miłośników „Gry o tron”! To właśnie Dubrownik był w serialu Królewską Przystanią– stolicą Siedmiu Królestw. Podczas zwiedzania starego miasta na pewno rozpoznacie schody prowadzące w serialu do Wielkiego Septu Baleora lub ulicę (św. Dominika), którą musiała przejść Cersei w swoim marszu pokutnym.  Zobaczcie też Fort Lovrijenac - serialową Czerwoną Twierdzę i Wieżę Minceta, czyli fasadę Domu Nieśmiertelnych. Warto wybrać się również na położoną 600 m od murów starego miasta Wyspę Lokrum, gdzie kręcono sceny rozgrywające się w Qarth. Jeśli chcecie mieć pewność, że niczego nie pominęliście możecie wybrać się na jedną ze zorganizowanych wycieczek śladami „ Gry o tron”.
 

Dubrownik - jak dojechać

Samochodem
 
Do Dubrownika można dojechać ze Splitu malowniczą nadmorską trasą D8 lub szybciej- autostradą A1 do Ploce- stamtąd przez Opuzen i Neum do Dubrownika. Ceny za parkowanie wynoszą ok 40 kn za godzinę, 480 kn za dzień. W pobliżu centrum znajdziecie kilka dużych płatnych parkingów.
 
Autobusem
 
Bezpośrednie autobusy do Dubrownika kursują m.in. z Zagrzebia, Splitu i z Zadaru. Dworzec autobusowy znajduje się w Kantafig 2,5 km od starego miasta.
 

Dubrownik - gdzie spać

Dubrownik to bardzo popularne, a w związku z tym drogie miasto. Proponujemy więc nocleg na jednym z naszych campingów w Chorwacji. Najbliżej położony jest camping Zaton Holiday Resort: 357 km pokonacie w około 4 godziny. Jeśli wyjedziecie wcześnie rano, spokojnie zdążycie zwiedzić to piękne miasto, a wieczorem odpoczniecie już na tarasie własnego domku na campingu.