Zamki nad Loarą

ZAMKI NAD LOARĄ

Piękne krajobrazy, niekończące się winnice, historyczne miasta i miasteczka oraz wyjątkowe, zabytkowe zamki! Dolina Loary to prawdziwy klejnot Francji i miejsce idealne na cudowne rodzinne wakacje. Odkryjcie fantastyczną architekturę, dowiedzcie się, jak wyglądało codzienne życie w dawnych wiekach, pospacerujcie po najpiękniejszych, zapierających dech w piersiach francuskich ogrodach.

Loara to najdłuższa rzeka Francji, która już od czasów cesarstwa rzymskiego w Galii wykorzystywana była do celów komunikacyjnych i handlowych. Sąsiedztwo rzeki przyczyniło się do rozwoju regionu, a wzdłuż niej szybko zaczęły powstawać miasta i osady. Jakość gleby i łagodny klimat regionu sprawiają, że tereny te świetnie nadają się pod uprawy. Poza słynnymi winnicami, wzdłuż rzeki znajdziecie wiele sadów owocowych, pól z karczochami i szparagami, dlatego tez region ten nazywany jest często „Ogrodem Francji”. Tereny te upodobała sobie nie tylko francuska arystokracja, ale i francuscy królowie.

Zamki nad Loarą i francuski renesans

Zdobycie Neapolu i Mediolanu pod koniec XV wieku oraz panowanie francuskie w Genui w wieku XVI sprawiło, że francuscy władcy mieli bezpośredni kontakt ze nowymi tendencjami w sztuce włoskiej. Po powrocie do Francji pragnęli naśladować włoski styl życia, przede wszystkim w zakresie architektury i sztuki. Na zaproszenie króla i arystokratów, do Francji przybywało wielu włoskich architektów ( a także rzeźbiarzy i malarzy), którzy przenosili rodzime wzorce i łączyli je ze współczesną architekturą francuską i lokalną tradycją budowlaną. Jednym z artystów, który skorzystał z zaproszenia króla Franciszka I był sam Leonardo da Vinci. Artysta przybył do Francji w roku 1516 i zamieszkał w zamku w Amboise. 
 
Włoscy architekci przebudowywali rezydencje królewskie i siedziby arystokratów, dostosowując nowy styl do warunków klimatycznych (pałace zachowywały m.in. strome dachy i wieżyczki). Zdecydowana większość zamków powstała jeszcze w średniowieczu jako twierdze, przebudowano je w okresie renesansu dodając elementy w duchu renesansu włoskiego, lącząc dwie epoki. Nowowzniesione budowle z tego okresu natomiast wyróżniają się monumentalną, silnie rozczłonkowaną bryłą — poprzez wykorzystanie narożnych wież i ryzalitów — bogatą dekoracją i rozbudowany detal architektoniczny. 
Równolegle z architekturą rozwija się także nowa sztuka ogrodowa i rośnie zainteresowanie krajobrazem. Przy pałacach powstają nowe ogrody z regularną kompozycją — symetryczną względem głównej alei — z przycinanymi w formy geometryczne drzewami i krzewami, z elementami takimi jak labirynty, punkty widokowe, rzeźby i baseny z fontannami. 

Które zamki w Dolinie Loary zobaczyć

W Dolinie Loary jest ponad 300 zamków, ale od którego zacząć zwiedzanie, gdy każdy z nich wygląda interesująco? Nie sposób odwiedzić ich wszystkich, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę zamków, które — naszym zdaniem — powinny znaleźć się w Waszym wakacyjnym programie. 

Mapa zamków nad Loarą

Rezydencje królewskie w Dolinie Loary

W okresie renesansu Dolina Loary była siedzibą władzy królewskiej, warto zatem zwiedzić, którąś z rezydencji władcy Francji, ponieważ były one inspiracją dla wielu późniejszych zamków, nie tylko na terenach wzdłuż Loary, ale w całej Francji.

Château de Chambord

Największy i zdecydowanie najsłynniejszy ze wszystkich zamków Doliny Loary. Dawny, średniowieczny zamek myśliwski, przebudowany dla Franciszka I przez włoskiego architekta Domenico da Cartona, jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury renesansu we Francji. Połączenie monumentalnych form wieży z latarnią otoczoną licznymi okrągłymi wieżyczkami o stożkowatych dachach dodaje mu niezwykłej malowniczości. Także fosa, nie pełni tu funkcji obronnej, a dekoracyjną — odbijając w wodzie obraz zamku. 

Zamek posiada ponad 440 komnat, ale na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim, słynna spiralna klatka schodowa w wieży. Klatka ta posiada dwie przenikające się spirale schodów, dzięki czemu, osoby nimi idące będą się widziały, ale nie spotkają się. 

Warto wybrać się także na spacer poza pałac. W 2017 przywrócono dawny barokowy ogród, a do pałacu należy także nawiększy w Europie park - jego ogrodzenie ma aż 32 km długości!

Zamek można odwiedzać codziennie, od 09:00-18:00 (dokładne godziny uzależnione są od sezonu). Wstęp kosztuje od 6.50 do 30.00€. Zwiedzanie zajmuje ok. 1h.

Château de Blois

Zamek w Blois był wielokrotnie rozbudowywany, dzięki czemu każde z czterech skrzydeł reprezentuje inny styl architektoniczny: średniowieczna wieża i sala zgromadzeń, gotyckie skrzydło Ludwika XII, renesansowe skrzydło Franciszka I (wyróżniające się przepiękną trójkondygnacyjną arkadową loggią, wzorowaną na fasadach Bramantego w Watykanie) i skrzydło klasyczne, z głównym domem mieszkalnym ( który miał być pierwszym skrzydłem nowego pałacu). Na szczególną uwagę zasługuje olbrzymia, ażurowa klatka schodowa w zamku, z dekoracjami i ornamentami inspirowanymi formami renesansu włoskiego.

Każdego wieczoru, od kwietnia do września, na zamku odbywa się pokaz iluminacji i efektów dźwiękowych, obrazy związane z historią zamku lub jego mieszkańców, wyświetlane są na elewacjach dziedzińca. 

Zamek można odwiedzać codziennie, od 10:00-17:00 (dokładne godziny uzależnione są od sezonu). Wstęp kosztuje od 6.50 do 12.00€. Zwiedzanie zajmuje ok. 1 h.

Inne warte zobaczenia zamki w Dolinie Loary

Królewskie inwestycje sprawiły, że wielu arystokratów i królewskich doradców - chcąc podnieść swoją pozycję i pozostać blisko króla - również zaczęło inwestować w ziemię wzdłuz rzeki i wznosić tu swoje prywatne rezydencje.

Château de Saumur

Początki zamku sięgają X wieku. W XIII wieku zamek stał się własnościa króla Filipa Augusta, który uczynił z niego swoją oficjalną posiadłość. W XIV wieku będący dotychczas fortecą zamek został gruntownie przebudowany i otrzymał formy pałacowe - wyrównano donjon i stworzono reprezentacyjny, wewnętrzny dziedziniec. Przez wieki zamek pełnił rozmaite funkcje - był siedzibą gubernatorów miast, więzieniem, a nawet magazynem broni i amunicji. W 1906 roku miasto odzyskało zamek, aby umieścić w nim miejskie muzeum, dziś Musée de France, ze zbiorami sztuki użytkowej. 

Położony na cyplu zamek góruje nad miastem, oferując przepiękny widok na rzekę i okolicę.  

Zamek można odwiedzać od wtorku do niedzieli, od 10:00-17:00 (dokładne godziny uzależnione są od sezonu). Wstęp kosztuje od 5.00 do 20.00€. Zwiedzanie zajmuje ok. 1h30.

Château D’Azay-le-Rideau

Zamek uznawany jest za jeden z najważniejszych przykładów architektury francuskiego renesansu. W 1510 roku królewski doradca i skarbnik — Gilles Berthelot — nabył średniowieczną fortecę w Azay, szybko zadecydował o wyburzeniu część budynku, aby w jego miejscu postawić nowe skrzydło, w nowym sylu. Powstał elegancki budynek łączący francuskie tradycje architektonicznych z włoskimi dekoracjami. Ponieważ renesansowe zamki nie pełniły już funkcji obronnych, zastosowane na narożnikach wieżyczki i fosa stanowią jedynie element dekoracji. Głównym elementem fasady są schody osadzone w eleganckiej, otwarte arkadowo klatce z kamienną dekoracją. Zamek otacza ogród angielski, po którym spacerując możecie w pełni docenić piękno tego miejsca. 

 

Zamek można odwiedzać codziennie, od 09:30-18:00 (dokładne godziny uzależnione są od sezonu). Wstęp kosztuje od 9.00 do 11.50€. Zwiedzanie zajmuje ok. 1-1h30.

Uroczy zamek na rzece Indre, nazwany przez Balzaca "brylantem osadzonym w Idre".

Wnętrze zamku Azay le Rideau

Château de Montreuil-Bellay

Przepiękna cytadela łącząca dostojną gotycką architekturę z renesansowym urokiem. Swoją formę uzyskała podczas gruntownej przebudowy w XV wieku, kiedy wzniesiono m.in. kolegiatę, barbakan i bramę. Spacer po zamku i ogrodach zapewni wspaniały widok na okolicę i ufortyfikowane miasto.


Zamek można odwiedzać codziennie (za wyjątkiem wtorku), od 10:30-12:00 i od 14:00 do 18:00 (dokładne godziny uzależnione są od sezonu). Wstęp kosztuje od 7.00 do 12.00€. Zwiedzanie zajmuje ok. 1h00

Chateau de Brézé

To najprawdopodobniej najbardziej tajemniczy ze wszystkich zamków nad Loarą, a wszystko za sprawą tajemniczych podziemnych sal. Najstarsza część zamku, pochodząca jeszcze znajduje się w sprzed XI wieku, jaskni mieszkalnej. Znajdują się tam kuchnie, stajnie oraz jedna z najwiekszych w Europie sal do tortur. Zamek otacza także najgłębsza w Europie sucha fosa, o głębokości 9 m. 

W XVI wieku część naziemna została rozbudowana i otrzymała renesansowe formy pałacowe.

 

Zamek można odwiedzać codziennie, od 10:00-18:30 (dokładne godziny uzależnione są od sezonu). Wstęp kosztuje od 6.00 do 18.00€. Zwiedzanie zajmuje ok. 50 min - 1h30.

Château d’ Ussé

Zamek Usse to połączenie średniowiecznej fortecy z renesansową elegancją. zamek, wielokrotnie rozbudowywany, a prace niejednokrotnie z powodu braku funduszy, przerywano. 

Istnie baśniowy zamek, który zainspirował baśniopisarza Charlesa Perraulta, do napisania Spiącej Królewny. 

Nie zapomnijcie pospacerować także po ogrodach, które są przykładem ogrodu francuskiego ze starannie zaprojektowanymi alejami, przystrzyżonymi drzewami i krzewami, oraz ozdobnymi parterami. Ogród zaprojektował w roku 1664  Andre Le Notre — projektant ogrodów w Wersalu. 

 

Zamek można odwiedzać codziennie, od 10:00-19:00 (dokładne godziny uzależnione są od sezonu). Wstęp kosztuje od 5.00 do 14.00€. Zwiedzanie zajmuje ok. 2 h.

Château de Villandry

Jeden z ostatnich wzniesionych w okresie renesansu zamków nad Loarą, jako siedziba Jean Le Breton, ministra finansów na dworze Franciszka I. Pałac inspirowany jest rezydencją królewską w Chambord, w budowę której Le Breton był zaangażowany i gdzie często przebywał. Jego własna rezydencja w Villandry była połączeniem dawnego zamku - pozostawiono średniowieczną wieżę, i nowych renesansowych skrzydeł pałacowych, tworząc harmonijna całość. Większość odwiedzjących to miejsce przyjeżdża tu jednak nie dla zamku, ale dla niezwykłych ogrodów, które  od samego początku były dumą właściciela. Znajdujący się za zamkiem ogród dekoracyjny z czterema parterami tworzącymi ogrody miłości: miłośi czułej, miłości paryskiej, miłości ulotnej i miłości tragicznej. W dalszej części ogrodu zamku Villandry znajduje się salon nawiązujacy do muzyki:  obsadzony bukszpanem  by przedstawiał liry czy nuty. Późniejsi właściciele zamku sukcesywnie rozbudowywali ogrody, dokładając kolejne strefy. 

 

Zamek można odwiedzać codziennie, od 09:00-18:00 (dokładne godziny uzależnione są od sezonu). Wstęp kosztuje od 7.50 do 12.00€. Zwiedzanie zajmuje ok. 2h.

Dolina Loary to idealne miejsce na wakacje dla wszystkich miłośników zwiedzania i odpoczynku na łonie natury. Jeśli nasz artykuł sprawił, że masz ochotę wybrać się w to niezwykłe miejsce, sprawdź nasze campingi w dolinie Loary.