Cinque Terre

CINQUE TERRE – WŁOCHY PĘDZLEM MALOWANE

 
Cinque Terre to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Każdy jego zakątek wygląda jak dzieło spod pędzla wybitnego artysty – paleta barw, kompozycji i emocji, jaką ma do zaoferowania nie ma sobie równych. Trudno tu nie popaść w zachwyt nad tworzonymi przez naturę morskimi krajobrazami połączonymi z kolorowymi miasteczkami spektakularnie uczepionymi wysokich klifów. Bezkres błękitnego Morza Liguryjskiego, barwne kamienice, ciasne uliczki, ciągnące się zboczami piesze szlaki, malownicze zatoki pełne łódek, długie tunele, urokliwe restauracyjki zapewniające niezapomniane widoki, fale rozbijające się o piętrzące się wszędzie skały – Cinque Terre to miejsce, jak ze snu… 

CINQUE TERRE CZYLI PIĘĆ MIAST JAK Z BAJKI

 
Cinque Terre to położone na Wybrzeżu Morza Liguryjskiego, na terenie Parku Narodowego Cinque Terre, pięć ślicznych miasteczek: Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia oraz Manarola, które ze względu na swój unikatowy charakter i niepodważalny urok zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Cinque Terre czyli „pięć ziem” przez lata były odcięte od świata, aż do XIX wieku, kiedy to zbudowano linię kolejową wzdłuż wybrzeża Riwiery Włoskiej, która połączyła wszystkie miejscowości oraz duże miasto La Spezia. Dzisiaj to właśnie z La Spezii pociągami dojeżdża tu największa liczba spragnionych pięknych widoków turystów. Aby bez ograniczeń poruszać się po Parku Narodowym Cinque Terre należy wykupić Cinque Terre Card lub Cinque Terre Card Treno, najlepiej już w La Spezia lub Levanto. Karta ta upoważnia do nielimitowanej liczby przejazdów pociągami między pięcioma miasteczkami oraz do wejścia na ścieżki Cinque Terre, w tym Drogę Miłości. W cenę karty wliczona jest także papierowa mapa, korzystanie z punktów Wifi oraz miejskich toalet. Już sam przejazd pociągiem z miejscowości do miejscowości to ogromna, pełna zachwycających krajobrazów przygoda. Mnóstwo tu długich tunelów, a wyjazd z niemalże każdego gwarantuje zachwycający widok na skały i morze. Parco Nazionale delle Cinque Terre powstał w 1999 r. i jest to jeden z pierwszych Parków Narodowych we Włoszech. Dużą gratką dla amatorów długich spacerów będą tu z pewnością liczne trasy spacerowe i trekkingowe o różnym poziomie trudności. Najsłynniejsza z nich to wspomniana Droga Miłości, przy której zakochani wieszają kłódki, a w zadaszonej części umieszczają pamiątkowe wpisy. 

CINQUE TERRE - VERNAZZA

 
Niezwykle barwna i gwarna Vernazza uznawana jest przez wielu za najpiękniejsze miasteczko Cinque Terre, któremu udało się zachować typowo portowy charakter. Kolorowe domy i wysokie skały spektakularnie kontrastują tu z błękitem morza, tworząc pocztówkowy krajobraz włoskiego wybrzeża. Po wyjściu z pociągu, wąska, pełna uroku, usiana straganami i sklepikami uliczka, doprowadzi Was do tętniącego życiem placu z mnóstwem restauracji i kafejek. Zaraz obok znajduje się mała plaża i krótki deptak skąd podziwiać można zacumowane łódki i rozbijające się o skały fale Morza Liguryjskiego. Oblana z trzech stron wodą cudowna Vernazza otoczona jest tarasowymi wzgórzami, po których pną się, kwiaty, winnice i oliwne gaje. Wystarczy wejść nieco wyżej, by oczom ukazał się zachwycający widok bajecznego miasteczka z królującą nad nim wieżą kościoła św. Małgorzaty Antiocheńskiej oraz piękny, nadmorski krajobraz. Wilgotne wiatry pozbawiły kamienic Vernazzy części pastelowych tynków dodając jej jeszcze większego uroku i podkreślając jej długoletnią historię. Bedąc w Vernazzy koniecznie spróbujcie pysznego, wytrawnego wina Vino de la Cinque Terre, w którym wprawni smakosze wyczuwają wyraźny smak nadmorskiego, słonego powietrza oraz minerałów, w które bogata jest tutejsza gleba. Na lunch zamówcie koniecznie makaron z owocami morza bądź z liguryjskim pesto, a potem dopełnijcie dzieła w odznaczającym się żółtymi parasolami Ananasso Bar delektując się popularną Kaypiroską czyli wódką z sokiem z malin, truskawek, śliwek i cukrem trzcinowym. W Vernazzy zjecie też jedne z najlepszych lodów we Włoszech – koniecznie wstąpcie więc do jednej z licznych tutaj lodziarni na słodką, lodową ucztę!

CINQUE TERRE – MANAROLA

 
Manarola to najstarsze, najbardziej fotogeniczne i chyba najczęściej umieszczane na pocztówkach i w folderach miasteczko z wszystkich pięciu miejscowości Cinque Terre. Jej urok tworzą klimatyczne uliczki, urokliwy plac, mały, rybacki port pełen kolorowych łódek i skalne półki, oblewane przez szmaragdową wodę, na których rozkładają ręczniki spragnieni słońca mieszkańcy i turyści. Zaraz po wyjściu ze stacji kolejowej znajdziecie taras, z którego rozciąga się widok na gwarną ulicę, pełną sklepików, restauracji i zacumowanych przy kolorowych kamieniach łodzi. Dojdziecie nią do samego brzegu i do ścieżki prowadzącej w stronę  Cornigli. To stąd rozciąga się najpiękniejszy widok na Manarolę i położone w oddali Monterosso i to tu właśnie powstają najpiękniejsze, instagramowe fotografie. Centralnym punktem Manaroli jest plac z gotyckim kościołem św. Wawrzyńca (patron Manaroli), wzniesiony w XIV wieku. Aby obejrzeć z góry imponujący zachód słońca polecamy zarezerwowanie na wieczór stolika w popularnej restauracji Nessun Dorma, która oferuje fantastyczny widok na całą Manarolę. To będzie z pewnością jedno z najbardziej ekscytujących przeżyć, jakie do tej pory doświadczyliście!

CINQUE TERRE – CORNIGLIA

 
Najwyżej usytuowana na klifie, licząca niespełna 300 mieszkańców Corniglia, przez swoje położenie jako jedyna nie posiada dostępu do morza. Ze względu jednak na wysokość to właśnie ona oferuje niezapomniane widoki na Morze Liguryjskie z najwyższej perspektywy. Niewielka, kameralna, klimatyczna, rzadziej odwiedzana, da Wam z pewnością wytchnienie od zatłoczonej Vernazzy czy Manaroli. Jeśli szukacie uroczych zakątków i malowniczych uliczek do zdjęć, Corniglia z pewnością Was nie zawiedzie. Przejdźcie się koniecznie po głównej ulicy Via Fieschi, która prowadzi także przez plac Largo Taragio, pełen sklepików i straganów, by poczuć jej wyjątkową atmosferę i zachwycić się niepowtarzalnym urokiem. W Corniglii  warty zobaczenia jest gotycki kościół św. Piotra, wznoszącą się na centralnym placu miasteczka Kaplica Biczowników św. Katarzyny oraz ruiny genueńskiej twierdzy. Poza granicami Cornigli znajduje się plaża nudystów Guvano, do której dochodzi się długim na kilometr, nieoświetlonym tunelem. 

CINQUE TERRE – RIOMAGGIORE

 
Jaskrawokolorowe, liczące nawet 700 lat kamienice, wysokie, spadające do morza klify, ukryta między skałami plaża, tajemnicze uliczki i śpiące na murkach ptaki tworzą niezapomniany klimat jednej z najpiękniejszych "ziem" Cinque Terre. Powolny spacer od stacji do plaży zajmuje tu niespełna kwadrans, jednak malownicze zakątki każą przystawać co chwilę i uwieczniać swój urok na zdjęciach. Gwarantujemy, że zachwytom nie będzie końca, zwłaszcza, jeśli zamówisz lokalne wino w restauracji z widokiem na morze i oddasz się chwili zapomnienia delektując się cudownymi widokami. Nie ma tu wiele zabytków, jednak warto odwiedzić najstarszy w mieście, pochodzący z XIII wieku obiekt sakaralny, kościół św. Antoniego, w którym znajdują się freski tegoż świętego, położony nieco wyżej warowny zamek z 1260 roku oraz XIX-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela. Riomaggiore jest również znane z biegnącej tutaj Ścieżki Miłości oraz wielu innych ścieżek spacerowych gwarantujących wspaniałe widoki. 

CINQUE TERRE MONTEROSSO - AL MARE

 
Monterosso uznawane jest za najmniej urokliwe miasteczko Cinque Terre. Wzgórze św. Krzysztofa rozdziela je na nową i starą część i to właśnie ta starsza jest zdecydowanie bardziej klimatyczna. Choć nie ma tu wiele atrakcji i zabytków do zobaczenia, warto wpaść chociaż na krótki spacer, by wąskimi uliczkami dojść do plaży, gdzie zobaczyć można umieszczoną na skalę, odsłoniętą w 1910 roku rzeźbę Giganta, której autorem jest Arrigo Minerbi. Największym zabytkiem miasta jest Kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista), który jest klasycznym przykładem liguryjskiej architektury sakralnej. W Monterosso znajduje się najdłuższa z plaż (piaszczysto-kamienista) ze wszystkich miast Cinque Terre i to chyba dzięki niej właśnie Monterosso bardziej przypomina kurort niż stare miasto. 

KIEDY NAJLEPIEJ ODWIEDZIĆ CINQUE TERRE

Cinque Terre jest z jedna z największych, włoskich atrakcji turystycznych. Wizyta w szczycie sezonu, tj, w miesiącach czerwiec, lipiec, sierpień będzie z pewnością nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że we Włoszech sierpień to miesiąc szkolnych wakacji. Miasteczka pękają wtedy w szwach, a do pociągu kursującego między nimi trudno niekiedy wsiąść, o miejscu siedzącym przy oknie i podziwianiu widoków nie wspominając. Polecamy więc szczególnie miesiące poza wakacyjne tj. kwiecień, maj, wrzesień, październik i listopad, kiedy nie ma tu już takich tłumów, a pogoda dużo bardziej sprzyja spacerom. 

JAK DOJECHAĆ DO CINQUE TERRE i ZWIEDZAĆ MIASTECZKA

 

Pociąg

 
Zdecydowanie najlepszy sposób dotarcia do Cinque Terre to pociąg kursujący na trasie La Spezia – Cinque Terre – Levanto. Do La Spezii (lub ewentualnie Levanto) dojedziecie pociągiem lub samochodem, a zaparkowanie tutaj wcześnie rano nie powinno być kłopotem. Pociąg z La Spezii do Cinque Terre kursuje dosłownie co kilka minut i zatrzymuje się w każdym z pięciu miasteczek. Jeśli zamiast wspomnianej wcześniej karty Cinque Terre Card (koszt karty jednodniowej to w 2020 roku 16 euro za osobę dorosłą, 10 euro za dziecko od 4 do 12 lat i bezpłatnie dzieci do 4 roku życia) zdecydujecie się kupować pojedyncze bilety, za jeden przejazd trzeba będzie zapłacić 4 euro. Z tego też względu znacznie częściej wybierana jest przez turystów karta. 
 

Samochód

 
Dojazd samochodem do Cinque Terre jest możliwy, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Miasteczka są zamknięte dla ruchu samochodowego, a zaparkowanie na pojedynczych, malutkich parkingach przy granicy miasta graniczy z cudem. Aby dojechać do Cinque Terre należy zjechać z autostrady w kierunku La Spezia, która oddalona jest od Cinque Terre zaledwie o 20 km. Droga tutaj jest jednak kręta i wąska. Weźcie pod uwagę również fakt, iż na terenie Parku Narodowego nie ma stacji benzynowych. 
 

Piesze wycieczki

 
Lazurowy Szlak Pieszy to szlak łączący wszystkie miejscowości Cinque Terre. Niestety, na tę chwilę otwarta jest tylko ścieżka łącząca Monterosso al Mare i Corniglię, jednak w 2020 roku przewiduje się otwarcie kolejnych tras. Aby skorzystać z tej widokowej trasy po wzgórzach, w budkach przy wejściu lub wcześniej na dworcu należy zaopatrzyć się w Cinque Terre Card. Karta ta uprawnia do wstępu na teren Parku Narodowego, a jej koszt w 2019 roku 7,5 euro. 
 

Statek i łódź

 
Jeśli macie ochotę na podziwianie uroku Cinque Terre od strony morza, istnieje możliwość skorzystania z rejsu, jednak jest to nadroższa z możliwych opcji. Wycieczki takie organizowane są od 1 kwietnia do 2 listopada i choć są stosunkowe drogie, widoki z pewnością rekompensują poniesione koszty.

CINQUE TERRE – GDZIE NOCOWAĆ

Wycieczkę do Cinque Terre polecamy z campingu Cecina Valle Gaia (171 km), z campingu Le Pianacce (188 km) lub z popularnego Parku Albatros (200 km). Trasa zajmuje około 2-2,5 godziny, jednak musicie wstać wcześniej, aby mieć jak najwięcej czasu na zwiedzanie miasteczek. Tylko kilkanaście minut więcej zajmuje dojazd z campingu Norcenni Girasole Club w Toskanii (218 km).