Pola bitewne i nie tylko

Plan wycieczki

Pierwsza część pobytu: 5 dni

Polecamy: Domaine de Drancourt

Spędź 5 dni na południowym krańcu Côte d'Opale w spokojnym nadmorskim miasteczku St Valéry-sur-Somme i ciesz się cudownym początkiem wakacji.

Spaceruj wzdłuż rzeki Sommy, wybierz się na przejażdżkę pociągiem parowym wokół ujścia rzeki Chemin de Fer de la Baie de Somme i zatrzymaj się w Le Crotoy. Wieczorem wybierz się do jednego z nadmorskich kurortów, takich jak Cayeux-sur-Mer lub Le Tréport i skosztuj wspaniałych owoców morza.

Aby spędzić naprawdę niezapomniany dzień, udaj się w głąb lądu w okolice Albert oraz Péronne i zobacz cmentarze, pola bitewne i pomniki związane z I wojną światową. W Beaumont Hamel, przejdź przez okopy i przekonaj się jak wyglądał krajobraz po bitwie. Pojedź też do Thiepval, aby zobaczyć imponujące monumenty poświęcone poległym żołnierzom.

Jeśli masz ochotę na jeszcze więcej historii, wybierz się na północ od St Valéry do małego Agincourt, gdzie 24 października 1415 roku rozegrała się słynna bitwa. Znajdziesz tam lokalne muzeum, poświęcone temu wydarzeniu. 

Odpocznij też na wybrzeżu Côte d'Opale, gdzie w kierunku Calais rozciąga się 160 km wspaniałych plaż.


Druga część pobytu: 5 dni

Polecamy: La Vallée

Wschodnia Normandia oferuje nie tylko słynne historyczne miejsca, ale też liczne atrakcje kulturalne. Spędź poranek na Moście Pegaz, kluczowym punkcie obrony podczas II wojny światowej. Na kawę zatrzymaj się w Café Gondrée (pierwszy budynek wyzwolony przez aliantów), gdzie prawdopodobnie będziesz obsługiwany przez samą Madame Gondrée - córkę Monsieur i Madame Gondrée, pierwszych obywateli francuskich uwolnionych przez siły brytyjskie.

Warto spędzić cały dzień w stolicy regionu, Caen. To uniwersyteckie miasto zostało zniszczone w czerwcu i lipcu 1944 roku, ale jego dwie wspaniałe katedry pozostały w dużej mierze nienaruszone. Koniecznie zobacz gotyckie Abbeye aux Hommes (1063) zbudowane przez Wilhelma Zdobywcę i Abbeye aux Dames (1600), których imponujące sylwetki dominują w krajobrazie miasta.

Dla czystej przyjemności wybierz się do kurortu Deauville. Znajdziesz tam oszałamiające kasyno, designerskie sklepy i wspaniałe restauracje. We wrześniu Deauville staje się „Cannes północy" i organizuje American Film Festival. Miejski hipodrom jest z kolei jest miejscem, gdzie odbywają się jedne z najbardziej prestiżowych wyścigów konnych we Francji.

D-Day na ekranie

Arromanche-les-Bains to miejsce, które miało kluczowe znaczenie w czasie II wojny światowej- tysiące ton zapasów, amunicji i żołnierzy przeszło przez to maleńkie miasteczko w drodze na linię frontu. Zobacz tam odmienne spojrzenie na wojnę w okrągłym kinie muzeum Arromanches 360.

Plaże D-Day

Z pośród 5 plaż (Juno, Gold, Sword, Omaha i Utah) polecamy rozpoczęcie zwiedzania od plaży Omaha, gdzie można zobaczyć z jakimi trudnościami musiały się zmagać amerykańskie siły podczas próby lądowania. Uwięzieni między wysokimi klifami, a morzem Amerykanie stawili tam czoła niemożliwemu do przeciwstawienia się niemieckiemu oporowi.

Nigdzie nie jest to lepiej zobrazowane niż w Pointe du Hoc, gdzie klif wychodzi do morza, a krajobraz jest całkowicie pokryty kraterami po bombach. W dniach 6-7 czerwca 1944 roku miała miejsce bitwa o Pointe du Hoc, zakończona zdobyciem przyczółka przez amerykański batalion. Obecnie można tam zwiedzić muzeum poświęcone temu wydarzeniu.

Obowiązkowym punktem każdej wizyty w tej części Francji jest amerykański cmentarz w Colleville-sur-Mer. Widok tysiący białych marmurowych nagrobków jest niezapomnianym i wzruszającym przeżyciem.

Spokojny wieczorny posiłek warto zjeść w uroczym porcie rybackim Port-en-Bessin. Masz tam gwarantowane najświeższe owoce morza i jedne z najbardziej malowniczych widoków. Jeśli rozpiera Cię energia możesz wspiąć się na stromy klif w pobliżu i obejrzeć wspaniały zachód słońca nad kanałem La Manche.

Od Tkaniny z Bayeux po calvados

Oprócz miejsc związanych z II wojną światową w Normandii jest jeszcze wiele do zobaczenia i zrobienia... 

Odkryjesz to chociażby podczas wizyty w mieście Bayeux. Bayeux jest najbardziej znane z tkaniny przedstawiającej życie w Normandii prawie 1000 lat temu i szczegółowo pokazującej bitwę pod Hastings. Podczas jej oglądania zwróć uwagę na kometę Haleya, a także króla Harolda i niesławną strzałę w oku! 

Warto również wybrać się na wycieczkę na wieś i zatrzymać się w jednej z wielu małych destylarnii, aby spróbować lokalnej specjalności calvadosu - mocnego i orzeźwiającego trunku produkowanego z owoców lokalnych sadów jabłoniowych. Kolejną regionalną specjalnością jest bogaty, kremowy camembert, a gdzie lepiej zaopatrzyć się w ser, niż bezpośrednio u samego farmera?


Trzecia część pobytu: 3 dni

Polecamy: Château Lez Eaux

Koniec wycieczki przeniesie Cię do zachodniej Normandii, gdzie możesz odwiedzić małą miejscowość Sainte-Mère-Église. To tutaj nastapił desant amerykańskiej 82 Dywizja Powietrznodesantowej, dzięki czemu Sainte-Mère-Église stało się pierwszym francuskim miastem wyswobodzonym przez aliantów.

Zobacz niemiecki cmentarz w La Cambe na południe od Sainte-Mère-Église, który przypomina odwiedzającym, że w czasie lądowania w Normandii zginęło znacznie więcej Niemców niż aliantów.

Cofnij się w czasie jeszcze bardziej, przekrocz groblę i pospaceruj po uliczkach Mont St Michel, jednej z największych atrakcji turystycznych Francji. Odwiedź Opactwo św. Michała Archanioła i zwiedź ogrody oraz klasztor. 

Tuż przy drodze znajduje się nadmorski kurort Granville, skąd można wskoczyć na prom na Wyspy Normandzkie. A jeśli chcesz kupić pamiątki wybierz się na południe do Rennes, handlowego centrum sąsiedniej Bretanii.