Podróżowanie z psem

Travelling with pets, dog friendly holidays

Ubieganie się o paszport dla psa*

Aby zabrać swojego psa na wakacje za granicę, musicie uzyskać dla niego specjalny paszport. Paszport ten pozwala na swobodne przemieszczanie zwierząt domowych po terytorium UE.

Do wystawienia paszportu upoważnionych jest wielu lekarzy weterynarii, pełna lista dostępna jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.   

Aby móc podrózować z psem należy spełnić następujące wymagania:

Krok 1 - Zaczipować psa. Zanim rozpoczniecie jakiekolwiek dalsze procedury, Wasz pies musi zostać oznakowany poprzez wprowadzenie pod skórę mikroczipa, który pozwoli na jego późniejszą identyfikację. 

Krok 2 - Zaszczepić psa. Wasz pies musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data zaczipowania psa.

Krok 3 - Uzyskać paszport dla psa. Paszporty wydawane są przez lekarzy weterynarii. W paszporcie znajdują się informacje dotyczące m.in.: 

  • numer, umiejscowienie oraz data wszczepienia czipa, 
  • imię, rasa, wiek, umaszczenie i wszelkie cechy charakterystyczne lub znaki szczególne Waszego psa,
  • informacje o właścicielu i jego dane kontaktowe,
  • potwierdzenie ważności szczepienia przeciwko wścekliźnie.  
Travelling with dogs, dog friendly holidays

Ile kosztuje paszport dla psa?

Koszt wydania paszportu dla psa to około 100 zł. Paszport wystawiany jest od ręki (jeśli zostały dopełnione wszystkie wymagania dotyczące szczepień i oznakowania) i obowiązuje przez całe życie Waszego pupila. 


*Podane wiadomości mają charakter informacyjny, w celu uzyskania dokładnych informacji zalecamy kontakt z weterynarzem Waszego pupila.