Rady na podróż

Wystarczy kilka formalności i możecie wyruszyć na wspólne wakacje ze swoim pupilem. Przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych rad, dotyczących samej podróży. Prosimy pamiętać, że rady te mają charakter wyłącznie informacyjny, a ostateczną decyzję dotyczącą podróży z psem, powinni Państwo podjąć po konsultacji z weterynarzem.  

Upewnij się, że Twój pies jest w formie na podróż

Przed planowanym wyjazdem upewnijcie się, że stan zdrowia Waszego psa pozwala na jego podróż. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed podróżą skontaktujcie się z weterynarzem Waszego czworonoga. Pies nie powinien podróżować jeśli: 

  • jest chory lub ma uraz (wyjątkiem są lekkie choroby i urazy) 
  • jest szczeniakiem z niezagojonym pępkiem 
  • nie potrafi samodzielnie jeść, a nie podróżuje ze swoją matką 
  • urodził szczeniaki w ciągu ostatnich 48 godzin przed wyjazdem 
  • jest w zaawansowanej ciąży i istnieje duże prawdopodobieństwo porodu.

Przed podróżą 

Przed podróżą nie należy zbytnio przekarmić psa, najlepiej zapewnić mu lekki posiłek na ok. 2 godziny przed planowanym wyjazdem. Ważne też, aby pies miał zapewniony stały dostęp do wody. Jeśli Wasz pies cierpi na chorobę lokomocyjną i rozważacie podanie mu środka uspokajającego, radzimy skontaktować się z weterynarzem, który poinstruuje Was odnośnie jego dawkowania i możliwych działań leku na psa. Podczas podróży należy co dwie godziny zatrzymywać się na niedługie postoje, aby pies miał możliwość pospacerowania, załatwienia i napicia się wody. Małe psy możemy przewozić w transporterze, dla dużych psów przydatne będą klatki do samochodu lub specjalne szelki, które wpina się do pasów samochodowych.   

Jak rozpoznać przegrzanie?

Jednymi z pierwszych oznak przegrzania są często: szybsze i cięższe dyszenie oraz większe pobudzenie, ze szczekaniem lub ujadaniem. Dodatkowo, pies może produkować więcej niż zazwyczaj śliny, często ze ślinotokiem i śliną zwisająca z pyska. Następnie dyszenie może się jeszcze bardziej wzmocnić, a dziąsła poczernieją. Oczy psa mogą stać się szkliste, przestaną także reagować na bodźce zewnętrzne - będzie zdezorientowany, może również utracic przytomność.  

Ważne jest, aby szybko rozpoznać te objawy i uzyskać specjalistyczną pomoc w najbliższym gabicecie weterynaryjnym. Nieudzielenie pomocy może doprowadzić nawet do śmierci psa. 

Udar cieplny u psów

Psy różnią się od ludzi tym, jak radzą sobie w upały. Chłodzą się one przede wszystkim poprzez ziajanie i, w przeciwieństwie do ludzi, nie pocą się. Rasy „krótko-mordziaste" (m.in. mopsy i pekińczyki) oraz psy, które z zasady mają problem z oddychaniem, są znacznie bardziej narażone na udar cieplny. Także psy długowłose są bardziej podatne na przegrzanie niż te krótkowłose. W upalne dni nigdy nie należy zostawiać psa samego w samochodzie - nawet pozostawionym w cieniu. Przebywanie w samochodzie w temperaturze powyżej 25° nawet przez kilka minut może doprowadzić do stresu, cierpienia i udaru cieplnego. Temperatura wewnątrz auta w upalny dzień może wzrosnąć dwukrotnie w porównaniu do tej w otoczeniu, co spowoduje cierpienie pozostawionego w samochodzie zwierzaka.  

Od wczesnego rozpoznania udaru i właściwej reakcji zależy pomyślny powrót do zdrowia Waszego psa. Znajdzcie zacienione miejsce, podajcie psu wody, którą możecie go również spryskać, możecie także przykryć kark psa mokrym ręcznikiem. Uzyskaj natychmiastowa poradę od weterynasza, jeśli po psie nie widać żadnej pozytywnej reakcji.

Podróż samochodem

Podczas podróży samochodem pies powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby nie przeszkadzał nam w prowadzeniu samochodu. W razie nagłego hamowania, zapewni mu to również bezpieczeństwo. Wasze psy powinny podróżować w specjalnym transporterze lub klatce. Bardzo małe psy należy zawsze przewozic transporterem, który:

  • nie przemieszcza się podczas przyśpieszenia, hamowania lub ostrego skrętu
  • jest dla nas łatwodostępny  
  • nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jeśli Wasz pies podróżuje w samochodzie luzem, upewnijcie się, że nie będzie mógł uciec przez okno. Jeśli okna muszą pozostać otwarte, sugerujemy użycie specjalnej kratki wentylacyjnej na okno auta. Jeśli pies podróżuje w bagażniku vana lub samochodu typu hatchback, powinniście zamontować specjalną osłonę, a podłoga powinna być wyłożona materiałem antypoślizgowym. Niezbędne jest zapewnienie psu właściwej wentylacji - zarówno podczas jazdy, jak i postoju, zwłaszcza w gorące i słoneczne dni.